logo
  • 2 اردیبهشت, 1397

نشست خبری دکتر رحیمی مدیرعامل شرکت کالسیمین

صبح روز یکشنبه مورخ 02/02/97 جناب آقای دکتر رحیمی، مدیرعامل محترم شرکت کالسیمین در سالن جلسات دفتر تهران  طی نشستی خبری میزبان اصحاب رسانه های مختلفی بود که از طرف روابط عمومی و امور بین الملل شرکت کالسیمین به این نشست خبری دعوت شده بودند.

در ابتدای این نشست خبری جناب آقای دکتر رحیمی ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و رجبیه به خبرنگاران محترم از صادرات شمش روی به بیش از ۱۲ کشور از جمله ترکیه، امارات، هند، ایتالیا کره و افغانستان خبر داد و گفت: طبق توافق سه‌جانبه بین شرکت تهیه و تولید مواد معدنی، بانک تجارت و کالسیمین توانستیم ۷۰ هزار تن خاک کم‌عیار از معدن انگوران خریداری کنیم که طی سه روز آینده این خاک وارد کار خانه می‌شود.

این جلسه که در جمعی صمیمی و با پرسش و خبرنگاران و پاسخ دکتر رحیمی همراه بود، ایشان در خصوص نوسانات نرخ ارز و تاثیر آن بر روند تولید تاکید نموده و افزودند: بودجه سال ۹۷ کالسیمین براساس نرخ ارز ۴۲۰۰ تومان و LME  ۲۹۰۰ دلار بسته شده و سود پیش‌بینی شده برای امسال قطعا محقق خواهد شد و مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

همچنین ایشان در خصوص میزان تولید شرکت افزودند: این شرکت سال قبل ۳۷ هزار تن شمش روی تولید کرد و برنامه ما صادرات ۶۵ تا ۷۰ درصدی محصول تولیدی‌ است. بیشترین تولید روزانه شمش روی کالسیمین در سال ۹۰ معادل ۱۰۴.۵ تن بود که توانستیم در ۳۰ فروردین امسال این رکورد را شکسته و به ۱۰۹ تن برسانیم.

ایشان با تاکید بر اینکه فروش شرکت کالسیمین در سال قبل ۵۹۲۱ تن معادل ۲۰ درصد بیشتر از سال ۹۵ بود گفت: نرخ فروش شمش روی هم در سال قبل ۳ میلیون و ۳۱۵ هزار تومان بود که حدود ۳۷ درصد نسبت به سال ۹۵ افزایش نشان داد‌. از نظر مبلغ کل فروش شمش روی هم رشد ۶۶ درصدی را در سال قبل تجربه کردیم.

به گفته دکتر رحیمی از کل فروش کالسیمین در سال قبل ۳۵۰۱ تن مربوط به فروش داخلی و ۲۴۲۰ تن مربوط به فروش صادراتی بود‌.

مدیرعامل شرکت کالسیمین همچنین گفت: برای نخستین بار یکی از خطوط در کالسیمین به صورت SO طراحی شده که بر مبنای خاک‌های معدنی اکسیده و سولفوره انگوران این خط را بنا نهادیم. اجرای این پروژه ۸ ماه طول می‌کشد و امسال هم به بهره‌برداری می‌رسد. به این ترتیب یک خط اکسیدی و یک خط اکسیدی و سولفوری خواهد شد.

ایشان افزود: یکی از اهداف ما تولید محصولات جانبی در کالسیمین از جمله نیکل و کبالت است که به صورت پایلوت انجام شده و باید یکسری استانداردها را رعایت کنیم.

دکتر رحیمی خاطرنشان کرد: اصل وجود شرکت کالسیمین به خاطر معدن انگوران بوده و در این راستا طبق توافق سه‌جانبه بین شرکت تهیه و تولید مواد معدنی، بانک تجارت و کالسیمین توانستیم ۷۰ هزار تن خاک کم‌عیار از معدن انگوران خریداری کنیم که طی سه روز آینده این خاک وارد کار خانه می‌شود.

همچنین خاک‌های فلوردار نیز از کشور ترکیه رسیده تا بتوانیم با استفاده از آنها تولید کنسانتره را در کارخانه زنجان انجام دهیم.

ایشان در ادامه با بیان اینکه پروژه  BZS می بایست تا پایان اسفند ۹۶ به تولید ۵۰ تن فلز محتوی می رسید، افزودند: در حال حاضر در حال آموزش به پرسنل برای محقق شدن این امر می باشیم مضاف اینکه پروژه BZS زنجان را با ظرفیت تولید ۵ تن در روز تا آخر امسال راه‌اندازی خواهیم نمود.

وی همچنین در خصوص مسائل زیست محیطی خاطرنشان کرد: رعایت مسائل محیط زیستی اولویت کالسیمین است و در همین راستا هم پروژه‌های متعددی در این خصوص اجرا شده و یا در دست اجرا می باشد.

دکتر رحیمی در پایان ضمن تشکر و قدردانی از حضور صمیمانه خبرنگاران در این جلسه اظهار داشتند. تصمیم گرفتیم در سال ۹۷ معدن آساجیک ترکیه را فعال کنیم که بهره‌برداری از این معدن در دستور کار مجموعه قرار دارد.